Současné podmínky doplňkového penzijního spoření

Do 30. června 2024 je nutno k dosažení maximálního státního příspěvku ve výši 230 Kč, odkládat 1.000 Kč měsíčně, což je 23% z každé úložky. Do daňového odpočtu se započítávají měsíční příspěvky převyšující 1000 Kč.

Pokud je cílem ještě využívat maximálních daňových výhod a snížit si tak daňový základ, musí střadatel celkově odkládat 3.000 Kč měsíčně. Společně se státním příspěvkem tak celkové roční zvýhodnění doplňkového penzijního spoření může dosáhnout až 6.360 Kč.

Současné podmínky daňových výhod stanovují roční limit max. 24.000 Kč pro úložky na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření a roční limit 24.000 Kč pro platby na životní pojištění.

 

Změny od 1. července 2024

Změny začnou platit od poloviny roku 2024. Dotknou se i nově posílaných peněz na dříve sjednané smlouvy. Kdo si doteď ukládal třeba jenom minimální částku 300 Kč měsíčně, samozřejmě nebude muset vracet dosavadní státní podporu. K novým vkladům ji ale bude dostávat jen tehdy, když si začne ukládat aspoň 500 Kč. Novou tabulku výše státní podpory najdete na konci příspěvku.

 

Maximální státní příspěvek se zvýší z 230 Kč na 340 Kč. Nově bude činit 20 % měsíčního vkladu klienta. Maximální příspěvek dostanete v případě, že si budete spořit minimálně 1700 Kč měsíčně.

Minimální státní příspěvek bude činit 100 Kč a získáte na něj nárok, pokud vaše měsíční úložka bude 500 Kč.

Minimální doba spoření se u nových smluv prodlužuje z 5 na 10 let. Své peníze ze spoření si tedy budete moci bez sankce vybrat až po 10 letech.

Pokud jste si smlouvu sjednali do 31. 12. 2023, platí pro vás původní minimální doba spoření 5 let. Podmínka minimálního věku 60 let se nemění.

 

Daňová podpora

Daňová podpora je od začátku roku 2024 upravena s ohledem na zavedení tzv. dlouhodobého investičního produktu, který je daňově uznatelný. Celkový limit na všechny daňově podporované produkty spoření na stáří činí podle návrhu 48.000 Kč ročně na poplatníka (dnes platí limit 24.000 Kč na penzijní fondy a 24.000 Kč na životní pojištění) a 50.000 Kč ročně na jeho zaměstnavatele. Odečtením až 48 000 Kč od daňového základu, získáte z daní zpět až 7200 Kč za rok. Slevu na dani lze uplatnit v součtu na penzijní spoření, životní pojištění a také tzv. dlouhodobý investiční produkt (DIP).

 

V současnosti se daňové zvýhodnění pojí s úložkou nad 1.000 Kč měsíčně, nově tato hranice vzroste nad 1.700 Kč měsíčně. Majetek z jednoho produktu může být bez ztráty daňové podpory převeden na jiný produkt stejného typu pouze při zrušení staršího produktu.

Změna v danění příspěvků zaměstnavatele: U nových smluv sjednaných od 1. 1. 2024 platí nové pravidlo, že pokud si peníze vyberete jednorázově, už vás nečeká dodanění příspěvků zaměstnavatele.

 

Motivace k přechodu do nových fondů (doplňkového penzijního spoření)

V současnosti není možná paralelní účast v transformovaných fondech (fondy z doby před rokem 2013) a v účastnických fondech (fondy vznikající od roku 2013), což snižuje motivaci účastníků k přechodu do účastnických fondů. Účastníky motivuje k setrvání v transformovaných fondech zejména garance nezáporného zhodnocení, která naopak v účastnických fondech neplatí.

Novela umožní zachování účasti v transformovaném fondu při současném přispívání do účastnického fondu, což by mohlo zvýšit motivaci k účasti v účastnických fondech. Státní podpora bude poskytována vždy jen na úložky do jednoho typu fondů.

 

Výběr peněz pro děti:

Až třetinu naspořených peněz mohou vaše děti v 18 letech z penzijka vybrat, podmínkou však je, že spoření na jejich smlouvu trvá minimálně 10 let. Od chvíle, kdy dosáhnou 18 let, budou mít 24 měsíců čas na rozhodnutí, jestli si ze svého spoření nějaké peníze vyberou, nebo ne. Zbývající peníze, které v penzijku zůstanou, pak budou sloužit jako zabezpečení na stáří.

 

Předčasné ukončení smlouvy a výplata naspořených prostředků

Při předčasném výběru musíte sami zdanit příspěvek zaměstnavatele za předchozích 10 let ve svém daňovém přiznání. Příspěvky zaměstnavatele, které jste dostali před 11 a více lety, zdaňuje penzijní společnost.

Způsob výplaty naspořených peněz: pro všechny smlouvy bez rozdílu platí, že v případě podání žádosti o výplatu peněz po datu 1. 1. 2024 bude možné způsoby výplaty kombinovat. Můžete tedy požádat o částečný jednorázový výběr a zbylé peníze si nechat vyplácet formou renty.

 

Jste v důchodu a máte penzijko?

Státní příspěvek už nebudou dostávat lidé, kteří pobírají starobní důchod. Některé penzijní společnosti již oznámily, že budou ztrátu příspěvku svým klientům kompenzovat. Způsob kompenzace je u různých společností odlišný. Klient by si měl vždy ověřit, jestli jeho penzijní společnost kompenzaci v nějaké formě nabízí a teprve pak se rozhodnout o případném zrušení smlouvy.

 

 

Tabulka výše státního příspěvku od 1. 7. 2024

Tabulka výše státního příspěvku od 1. 7. 2024

Přihlaste se k odběru novinek

Budu vám posílat pouze důležité informace ze světa financí.

Vše o ochraně osobních ůdajů najdete v článku OSU.